Δυσκολεύτηκαν στο Σακραμέντο οι πρωταθλητές (photo)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 130-125 τους Σακραμέντο Κινγκς, εκτός έδρας και έφτασαν τις είκοσι νίκες στην κανονική περίοδο.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς νίκησαν 130-125 τους Σακραμέντο Κινγκς, εκτός έδρας και έφτασαν τις είκοσι νίκες στην κανονική περίοδο. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στεφ Κάρι, ο οποίος σημείωσε 35 πόντους σε 36 λεπτά συμμετοχής. Επίσης, είχε επτά ριμπάουντ, έξι ασίστ και τρία κλεψίματα. Ο Κέβιν Ντουράντ τον ακολούθησε με 33 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμπσον σταμάτησε στους 27. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος σημείωσε doubel double με 14 ριμπάουντ και δέκα ασίστ.

Από την πλευρά των γηπεδούχων, ο Μπάντι Χιλντ είχε 27 πόντους, ενώ ο Ντε Άαρον Φοξ σημείωσε 25 πόντους. Ο Ουίλι Κόλεϊ Στέιν σημείωσε double double με 22 πόντους και έντεκα ριμπάουντ. Αυτή ήταν η εικοστή νίκη των πρωταθλητών σε σύνολο 30 αναμετρήσεων στην κανονική περίοδο. Από την άλλη πλευρά, οι “Βασιλιάδες” γνώρισαν τη 13η εφετινής του ήττα σε σύνολο 28 αναμετρήσεων.

Οι πόντοι:

Κινγκς: Σάμπερτ 5, Μπιέλιτσα 18, Κόλεϊ Στέιν 22, Χιλντ 27, Φοξ 25, Μπογκντάνοβιτς 12, Φέρελ 3, Μπάγκλι 4,Τζάκσον 9

Ουόριορς: Ντουράντ 33, Γκριν 2, Λούνι 10, Κάρι 35, Τόμπσον 27, Γερέμπκο 8, Μπελ 2, Κουκ 5, Μακ Κίνι 3, Λι 5