Ζωντανή η Μονπελιέ στη “μάχη της Ευρώπης”!

Η Μονπελιέ του Γκουστάβο Πογιέτ έμεινε ζωντανή στη μάχη για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, επικρατώντας εκτός έδρας της Μπορντό 3-1

Με το καλημέρα τα δεδομένα του ματς πήγαν περίφημα για τη Μονπελιέ, καθώς προηγήθηκε με τον Μάρτιν Μπρέθγουεϊτ στο ένατο λεπτό. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μερους.

Στο 49ο λεπτό ο Φρανσουά Καμανό πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μπορντό, μετά από υποδειγματική αντεπίθεση των Γιρονδίνων. Στο 78′ ο Κοτέντο μοίρασε στον Μεϊτέ ο οποίος είχε εύκολο έργο για το 3-0.

Η Μονπελιέ αντεπιτέθηκε και μείωσε με τον Σκίρι στο 88ο λεπτό και έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει περισσότερο, καθώς στο φινάλε ο Σουλειμάν Καμαρά αστόχησε απ’ τη βούλα του πέναλτι. Το 3-1 για την Μπορντό στο “Μοσόν” ήταν το τελικό σκορ.

Η Μονπελιέ έφτασε τους 43 πόντους, στους 46 έμεινε η Μπορντό μετά από 33 αγωνιστικές.