Στα προημιτελικά η Μονακό!

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα η ομάδα του Πριγκιπάτου συνέτριψε με 90-60 τη Ζιελόνα Γκόρα στο Luis II και περιμένει αντίπαλο για τη φάση των "8" του Basketball Champions League.

Δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα η ομάδα του Πριγκιπάτου συνέτριψε με 90-60 τη Ζιελόνα Γκόρα στο Luis II και περιμένει αντίπαλο για τη φάση των “8” του Basketball Champions League.

Οι Μονεγάσκοι, οι οποίοι είχαν επικρατήσει με 84-82 και στην Πολωνία, “καθάρισαν” την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, χάρη στην επιθετική παραγωγικότητά τους, αφού πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας διαφορά 19 πόντων, 50-31, περιορίζοντας τους πρωταθλητές Πολωνίας σε 10 πόντους στο κομβικό δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ντι Τζέι Κούπερ οργάνωνε κι οι Λακόμπ, Ρόμπινσον, Κραφτ τελείωναν τις φάσεις.

Η μορφή του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο, με επιμέρους σκορ 26-16 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν ποσοστό που προσέγγισε το 70% στα δίποντα, ήλεγξαν τα ριμπάουντ και το ρυθμό, μετατρέποντας το τελευταίο δεκάλεπτο σε τυπική διαδικασία με το τελικό 90-60 να δίνει πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση στην επόμενη φάση, εκεί όπου περιμένουν είτε τη Μπάνβιτ είτε την Ναντέρ (οι Τούρκοι είχαν νικήσει στη Γαλλία με 74-66).

Ο Λακόμπ είχε 18 πόντους με 8/8 δίποντα, από 10 προσέθεσαν οι Κραφτ, Έβανς και Ρόμπινσον, μαέστρος ο Κούπερ, αφού ο άλλοτε παίκτης του ΠΑΟΚ, του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, είχε 10 ασίστ, 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα κι ένα λάθος σε 23 λεπτά.

Από τους ηττημένους ο Γκετσεβίτσιους σημείωσε 13 πόντους κι ο Μάστσακ 10, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο γήπεδο έδωσε το παρών κι ο προπονητής της ποδοσφαιρικής Μονακό, Λεονάρντο Ζαρντίμ.