Ελλάδα και Πολωνία χόρεψαν στους ρυθμούς του Olympus 2018

Στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do), πραγματοποιήθηκε τη Κυριακή 17 Ιουνίου το Olympus 2018. Στο 1ο διεθνές μίτινγκ του cheerleading, παρουσιάστηκαν πάνω από 200 χορογραφίες, από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ στις εγκαταστάσεις για να παρακολουθήσουν τους αγώνες βρέθηκαν πάνω από 3.000 φίλοι του αθλήματος.
20/06/2018 • 13:56
Cheerleaders
  • shares
Στο Κλειστό Παλαιού Φαλήρου (Tae Kwon Do), πραγματοποιήθηκε τη Κυριακή 17 Ιουνίου το Olympus 2018. Στο 1ο διεθνές μίτινγκ του cheerleading, παρουσιάστηκαν πάνω από 200 χορογραφίες, από όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό, ενώ στις εγκαταστάσεις για να παρακολουθήσουν τους αγώνες βρέθηκαν πάνω από 3.000 φίλοι του αθλήματος. Εντυπωσιακές εμφανίσεις πραγματοποίησε η Πολωνική ομάδα Flimero, κατακτώντας πλήθος μεταλλίων.

Θεσσαλονίκη, Καλαμαριά, Αίγιο, Μοσχάτο, Θήβα, Πάτρα, Ωρωπός, Καλύβια Θορικού, Αντίπαρος, Άγιος Δημήτριος, Άγιος Ανδρέας Πραστός, Ηράκλειο Κρήτης, Ρέθυμνο, Πειραιάς, Πέραμα, Πετράλωνα, Ικαρία, Ρόδος, Αμπελόκηποι, Ίλιον, Ερμιονίδα, Λιβαδειά, Νέα Σμύρνη, Βάρη, Ηλιούπολη, Περιστέρι, Καλλιθέα και Λαμία είναι μερικές από τις περιοχές της Ελλάδας που έλαβαν μέρος στο Olympus 2018.

Επιπρόσθετα, εκτός των ομάδων και των συλλόγων, μέρος έλαβαν για ακόμα μία χρονιά δημόσια και ιδιωτικά σχολεία.

Τους αγώνες έκριναν και τις ομάδες βαθμολόγησαν κριτές από την Παγκόσμια και την Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία του Cheerleading, ενώ τους αγώνες παρακολούθησε και ο Γενικός Γραμματέας της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας, Καρλ Όλσoν.

Το Olympus 2018, διοργανώθηκε από την Ελληνική Ένωση Ομαδικού Αθλητικού Χορού (Hellas Cheerleading Union ) υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Cheerleading. Ο αγώνας συμμετέχει ισότιμα στην Ευρωπαϊκή σειρά αγώνων “Ευρωπαϊκή Τσιρλίγκα (European Cheer League)”.

Τα κυριότερα αποτελέσματα του Olympus 2018

Free style pom Ομαδικό Senior

1.Αμαζόνες Βάρης 
2. Τέχνη και άθληση Ρεθύμνου
3. Πλατεία Χορού (Plaza de Baile)

Free style pom Ομαδικό Junior

1.Αμαζόνες Ηλιούπολης 
2. Αμαζόνες Βάρης
3. 3ο Δημοτικό Σχολείο Ν. Σμύρνης

Cheer Hip Hop Ομαδικό Senior
1. Νηρηίδες Θεσσαλονίκης 
2. Αποσπερίδες Νέας Σμύρνης
3. Plaza De Baile

Cheer Jazz Ομαδικό Junior
1. Αμαζόνες Βάρης
2. ΑΣ Ερμιονίδας Άδωνις
3. ΑΓΟΠ Μυρτάλη

Cheer Jazz Ομαδικό Senior
1. Νηρηίδες Θεσσαλονίκης
2. Prodancers Studio
3. Plaza De Baile

Double Free Style Pom Senior
1. Mendon-Kopacka (Flimero Poland)
2. Τζανίδου-Τζούβαλου (Αμαζόνες Βάρης)
3. Magda-Gawel (Flimero Poland)

Double Free Style Pom Junior
1. Διαμαντάκη-Σταματάκη (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)
2. Rudzan-Mucha (Flimero Poland)
3. Δρόσου-Φουντεδάκη (Αμαζόνες Βάρης)

Double Free Style Pom Junior B
1. Slusarska-Kopacka (Flimero Poland)
2. Βαρελή-Ματεντζίδη (Αμαζόνες Βάρης)
3. Κουνετάκη-Τσίγγω (Τέχνη και Άθληση Ρεθύμνου)

Double Cheer Hip Hop Senior
1. Δελχά-Ξυνού (Plaza De Baile)
2. Μανάρα-Ποντίκη (Αποσπερίδες Νέας Σμύρνης)

Double Cheer Hip Hop Junior
1. Ρουμελιώτη-Καγκά (Art&Performance Dance Theater)
2. Σταματοπούλου Γ.-Σταματοπούλου Ε. (Μωβ Κινήσεις Αιγίου)
3. Λολέτσου-Σαλματάνη (Aliento)

Double Cheer Jazz Senior
1. Πετκίδη-Τσούβαλου (Αμαζόνες Βάρης)
2. Mendon-Kopacka (Flimero Poland)
3. Μπακάλη-Μιχαήλ (ΑΟ Θήβας Αρμονία)

Double Cheer Jazz Junior
1. Γιαννοπούλου-Μπομπότσιαρη (Μωβ Κινήσεις Αιγίου)
2. Σταλίδη-Πάντου (ΑΛΜΑ Ωρωπού)
3. Ζαγαρίτη-Καραγεωργού (ΑΟ Θήβας Αρμονία)
Γράψτε το σχόλιο σας...
loading the player...
10/12/2018 • 08:48
10/12/2018 • 13:44