Πέρασε από το Μπέργκαμο η Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα πέρασε με 3-2 από την έδρα της Αταλάντα σε ματς - θρίλερ και επέστρεψε στην τρίτη θέση της Σέριε Α.

Η Φιορεντίνα πέρασε με 3-2 από την έδρα της Αταλάντα σε ματς – θρίλερ και επέστρεψε στην τρίτη θέση της Σέριε Α.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος στο Μπέργκαμο, στο β’ έγινε χαμός με πέντε γκολ, τέσσερα εκ των οποίων στο τελευταίο δεκάλεπτο! Οι «βιόλα» προηγήθηκαν 2-0 με τους Φερνάντες και Ερέρα, αλλά οι «μπεργκαμάσκι» κατάφεραν να μειώσουν με τον Κόντι στο 84′. Ο Κάλινιτς στο 87′ αποκατέστησε τη διαφορά δύο γκολ, πριν μειώσει και πάλι ο Πινίγια στο τέλος, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν με δέκα λόγω αποβολής του Κόντι στις καθυστερήσεις. Ο Παναγιώτης Κονέ έμεινε στον πάγκο των νικητών, ενώ η Αταλάντα είναι πλέον 11 αγωνιστικές χωρίς νίκη.

Μεγάλο ματς έγινε και στο Mapei Stadium, όπου η Σασουόλο επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά αγωνιστικές με το 3-2 επί της Έμπολι. Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους καθώς στο 32′ έχασαν τον Μισιρόλι με δεύτερη κίτρινη, ενώ στο 36′ είδαν τον Ζιελίνσκι να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η αριθμητική ισορροπία όμως αποκαταστάθηκε στο 39′ με την αποβολή του Τονέλι και η Σασουόλο έφερε τα πάνω κάτω με ένα γκολ του Μπεράρντι και δύο του Ντεφρέλ, πριν ο Μακαρόνε μειώσει με πέναλτι στο 70′.

Στο Τορίνο, η ομώνυμη ομάδα επέστρεψε στις γκέλες παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 στην Κάρπι, που πήρε πολύτιμο πόντο στη μάχη για την παραμονή. Ήρωας των φιλοξενούμενων ο τερματοφύλακας Μπέλετς, ο οποίος απόκρουσε πέναλτι του Μάξι Λόπες στο 78ο λεπτό.

Πολύτιμο τρίποντο στη μάχη της σωτηρίας πήρε όμως και η Τζένοα, που επικράτησε 2-1 της Ουντινέζε εντός έδρας, σε μία μάχη με ελληνικό χρώμα, καθώς για τους γηπεδούχους αγωνίστηκε 23 λεπτά ο Ταχτσίδης και για τους «φριουλάνι» βασικός ο Καρνέζης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ λίγο μετά το μισάωρο με τον Αντνάν, αλλά οι «γκριφόνι» έκαναν την ανατροπή στο β’ με τους Τσέρτσι και Λασάλτ. «Μοιραίος» για την Ουντινέζε ο Ντι Νατάλε, που έχασε πέναλτι στο 90′ με τον τερματοφύλακα της Τζένοα Περίν να τον νικά από τα 11 βήματα.