Άγγιξε την ανατροπή, κόλλησε στο τέλος (video)

Ο ΠΑΟΚ κράτησε στον ένα πόντο την Βενέτσια για πέντε λεπτά, πλησίασε στο 57-53΄ στο 35΄ αλλά δεν κατάφερε να βρει τις επιθετικές λύσεις που θα του επέτρεπαν να διεκδικήσει τη λύση στη Βενετία και ηττήθηκε φυσιολογικά από τη Βενέτσια με 69-59. Double-double από τον Γιανίκ Μορέιρα με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ, κορυφαίος του αγώνα ο Μίτσελ Γουάτ με 25 πόντους.

Το ματς
Χωρίς τον τραυματία Γκος και με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να παίζει ανέτοιμος, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παρκέ του «Τζουζέπε Ταλιέρσιο» με στόχο να χαμηλώσει το ρυθμό του αγώνα. Τα κατάφερε στην πρώτη περίοδο (17-15), βρίσκοντας λύσεις από τα 6.75 στο σκοράρισμα και μη πληρώνοντας τα πολλά λάθη (6) και τα αρκετά επιθετικά ριμπάουντ (4).

Η κατάσταση άλλαξε στην δεύτερη περίοδο. Λίγο οι κακές επιλογές, αρκετά η δράση των Χέινς-Ντέι-Γουάτ και η – χωρίς Μπράμος – Βενέτσια βρήκε φάσεις στο transition και σκόραρε 16 πόντους σε 5 λεπτά με αξιοπρόσεκτη ευστοχία στα τρίποντα (7/12 στο ημίχρονο), με τη διαφορά να ανεβαίνει στο +7 στο 15΄ (31-24) και λίγο αργότερα στο +11 (41-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 41-33 και ήταν φανερό πως αν ο ΠΑΟΚ δεν βελτίωνε την αμυντική του εικόνα δεν είχε καμία τύχη.

Αυτό συνέβη σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος, αρχής γενομένης από την τρίτη περίοδο. Με τον Ηλία Παπαθεοδώρου να επιστρατεύει αμυντικές πεντάδες χωρίς Χάτσερ-Χρυσικόπουλο-Μορέιρα κατάφερε να κρατήσει την Βενέτσια στους 15 πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά την ίδια στιγμή η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε ελάχιστες λύσεις στην επίθεση, μένοντας μόλις στους 13 πόντους. Το 56-46 του 30΄ άφηνε ελπίδες, αλλά η εικόνα του ΠΑΟΚ έπρεπε να αλλάξει και γρήγορα.

Το τρίποντο του Χάτσερ με το «καλημέρα» της τέταρτης περιόδου έδωσε ηθικό και ο ΠΑΟΚ πριν να περάσει ένα δίλεπτο είχε ψαλιδίσει τη διαφορά στο μισό (32΄, 56-51). Με την άμυνα να επιτρέπει στην Βενέτσια μόλις ένα πόντο σε πέντε λεπτά το ματς έφτασε στο 57-53, η Βενέτσια είχε 12 συνεχόμενα άστοχα τρίποντα και το ματς… μύριζε ντέρμπι.

Σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟΚ υπήρξε λίγο επιπόλαιος, αρκετά άστοχος, το όλον ανίκανος να πετύχει έστω ένα καλάθι σε τρεις-τέσσερις απόπειρες. Η Βενέτσια ξεκόλλησε φυσιολογικά, έτρεξε ένα μικρό 4-0 με Γουάτ και Χέινς και έστειλε τη διαφορά στο 61-53, σκορ από το οποίο δεν επέστρεψε ποτέ ο ΠΑΟΚ.

Βενέτσια (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 13 (4 ασίστ, 1/7 τρίποντα), Στοουν, Τονούτ 5, Ντέι 13 (0/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, Ντε Νικολάο 11 (5 ασίστ), Βίντμαρ, Μπιλίγκα, Τζούρι 2, Ματσόλα, Τσερέλα, Γουάτ 25 (6/10 δίποντα, 13/14 βολές).
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5, Μορέιρα 14 (11ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5, Σχίζας, Κόνιαρης 6, Αθηναίου 8 (2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μαργαρίτης, Ζάρας 3, Πόουπ, Παπαντωνίου, Χάτσερ 9 (3/11 σουτ), Γκάρετ 9.