Πρωταθλητής ξανά ο Ολυμπιακός

Με τον Ολυμπιακό να κατακτά με μεγάλη άνεση τον 60ο τίτλο της ιστορίας του (και 24ο συνεχόμενο), ολοκληρώθηκε στον Άλιμο το 88ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας.
05/08/2019 • 21:50
Πρωταθλητής ξανά ο Ολυμπιακός
  • shares
Με τον Ολυμπιακό να κατακτά με μεγάλη άνεση τον 60ο τίτλο της ιστορίας του (και 24ο συνεχόμενο), ολοκληρώθηκε στον Άλιμο το 88ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κολύμβησης ΟΠΕΝ κατηγορίας. Οι «ερυθρόλευκοι» πρώτευσαν με μεγάλη διαφορά και στις επιμέρους βαθμολογίες ανδρών και γυναικών, επιβεβαιώνοντας ότι σε σωματειακό επίπεδο δεν έχουν αντίπαλο στην κορυφαία εγχώρια διοργάνωση.

Πρωταγωνιστές της 4ης και τελευταίας ημέρας των αγώνων ήταν τα «βαριά χαρτιά» της ελληνικής κολύμβησης. Ο Απόστολος Χρήστου με 53.65 στα 100μ. ύπτιο, ο Κριστιάν Γκολομέεβ με 23.70 στα 50μ. πεταλούδα και η Άννα Ντουντουνάκη με 26.60 επίσης στα 50μ. πεταλούδα, όχι μόνο πρώτευσαν, αλλά πέτυχαν και επιδόσεις υψηλού επιπέδου. Από την πλευρά της, η Νόρα Δράκου δεν έκανε καλή επίδοση στα 100μ. ύπτιο, αλλά έστω και με το 1:02.29 κατάφερε να νικήσει την Ιωάννα Σαχά (1:02.37) και να φτάσει το μάξιμουμ των τεσσάρων ατομικών νικών στη φετινή διοργάνωση (κάτι που δεν πέτυχε κανένας άλλος αθλητής ή αθλήτρια).

Στους υπόλοιπους τελικούς, ο Δημήτρης Νέγρης επικράτησε στα 400μ. ελεύθερο με 3:51.59 και ο Κώστας Σμιτιάνος στα 200μ. πρόσθιο με 2:16.31, ενώ στις γυναίκες η Αφροδίτη Κατσιαρά μετά τα 800μ. πήρε τη νίκη και στα 400μ. ελεύθερο με 4:18.16 και η Ελένη Κοντογεώργου πήρε τα πρωτεία στα 200μ. πρόσθιο με 2:30.30, έναντι 2:30.50 της Νικόλ Παυλοπούλου. Στα ομαδικά της ημέρας, ο Εθνικός κέρδισε για ακόμη μία χρονιά τα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών (ελέω... Γκολομέεβ), ενώ ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στις γυναίκες.

Να σημειωθεί ότι ο Κωνσταντίνος Στάμου στα 50μ. πεταλούδα πήρε την τρίτη θέση με 24.89, μόλις ένα εκατοστού του δευτερολέπτου μακριά από το πανελλήνιο ρεκόρ παίδων.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των τελικών της 4ης ημέρας:

ΑΝΔΡΕΣ

50μ. πεταλούδα


1. Κριστιάν Γκολομέεβ (Εθνικός Π.)                 23.70

2. Πάρις Ράπτης (Ολυμπιακός)                       24.84

3. Νίκος Δρόσος (Ολυμπιακός)                       24.88

4. Κωνσταντίνος Στάμου (ΑΣΚ Ντερή)                 24.89

5. Βαγγέλης Αϊβαλιώτης (Γλαύκος Περιστερίου)       24.92

6. Στέργιος Μπίλας (Ωκεανός)                       24.93

7. Τάσος Κούγκουλος (ΝΟ Αλεξανδρούπολης)           24.95

8. Ολιβιέρ Νόβακ (Ελβετία)                         25.40


400μ. ελεύθερο

1. Δημήτρης Νέγρης (Ολυμπιακός)                  3:51.59

2. Θανάσης Κυνηγάκης (Παλαιό Φάληρο)             3:53.31

3. Ανδρέας Γεωργακόπουλος (Ολυμπιακός)           3:56.15

4. Δημήτρης Δημητρίου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)         3:57.04

5. Αστέριος Δαλδογιάννης (ΠΑΟΚ)                  4:01.80

6. Δημήτρης Σωτηρόπουλος (Ολυμπιακός)            4:02.33

7. Πέτρος Ξενούλης (ΑΣ Πέρα)                     4:02.98

8. Παύλος Ρωμανός (ΝΟ Καλαμακίου)                4:03.07

 
100μ. ύπτιο

1. Απόστολος Χρήστου (Ολυμπιακός)                  53.65

2. Νίκος Σοφιανίδης (ΠΑΟΚ)                         55.29

3. Βαγγέλης Μακρυγιάννης (ΑΝΟ Αργυρούπολης)        55.55

4. Γιώργος Σπανουδάκης (Παναθηναϊκός)              55.78

5. Θόδωρος Ανδρεόπουλος (Άρης Θεσ.)                56.95

6. Βασίλης Τσουμάνης (Αρης Θεσ.)                   57.23

7. Κωνσταντίνος Φωτόπουλος (ΓΣ Περιστερίου)        57.65

8. Γιάννης Χρήστου (Ολυμπιακός)                    57.94


200μ. πρόσθιο

1. Κώστας Σμιτιάνος (Ωκεανός)                    2:16.31

2. Παναγιώτης Χιώτης (Ολυμπιακός)                2:17.86

3. Κώστας Μερετσόλιας (Παλαιό Φάληρο)            2:17.98

4. Γιάννης Καρπουζλής (Ολυμπιακός)               2:20.16

5. Χρήστος Μουζάς (Αρης Θεσ.)                    2:21.86

6. Κώστας Μουρατίδης (ΧΑΝΘ)                      2:22.10

7. Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος (Εθνικός Π.)        2:24.59

8. Δημήτρης Αλεξόπουλος (Νηρέας Χαλανδρίου)      2:25.51

 
4Χ100μ. ελεύθερο

1. Εθνικός Πειραιά                               3:22.00

   (Κοντόπουλος, Γκολομέεβ, Κολιόπουλος, Ζάγκας)

2. Ολυμπιακός                                    3:22.26

   (Ι. Χρήστου, Απ. Χρήστου, Αλογάκος, Παλαιολόγος)

3. ΑΝΟ Αργυρούπολης                              3:22.61

   (Βαζαίος, Βελιάδης, Δημητρίου, Μακρυγιάννης)

4. ΠΑΟΚ                                          3:22.93

5. Παλαιό Φάληρο                                 3:28.69

6. Παναθηναϊκός                                  3:29.72

7. ΑΝΟ Γλυφάδας                                  3:32.55

8. Άρης Θεσσαλονίκης                             3:32.57


ΓΥΝΑΙΚΕΣ

50μ. πεταλούδα

1. Άννα Ντουντουνάκη (ΠΑΟΚ)                        26.60

2. Κρίστελ Βουρνά (Εθνικός Π.)                     27.44

3. Σωτηρία Νεοφύτου (ΠΑΟΚ)                         27.70

4. Γεωργία Δαμασιώτη (Ωκεανός)                     27.80

5. Μαρίλεια Δρασίδου (Παναθηναϊκός)                27.94

6. Νικολέττα Μάργαρη (ΑΕ Χαϊδαρίου)                28.09

7. Κάλια Αντωνίου (Κύπρος/ΠΑΟΚ)                    28.40

8. Γεωργία Δερμεντζόγλου (Ηρακλής)                 28.57


400μ. ελεύθερο

1. Αφροδίτη Κατσιαρά (ΑΕ Χαϊδαρίου)              4:18.16

2. Ηλέκτρα Λεμπλ (Ολυμπιακός)                    4:20.22

3. Ανθή Λύρα (Παλαιό Φάληρο)                     4:25.14

4. Κέλλυ Αραούζου (Ολυμπιακός)                   4:25.79

5. Ξανθή Μητσάκου (ΑΣΚ Ντερή)                    4:29.33

6. Ναταλία Ιντζόγλου (ΑΝΟ Αργυρούπολης)          4:29.34

7. Στέλλα Απλαντή (Ολυμπιακός)                   4:30.22

8. Ειρήνη Διακουμάκου (Παναθηναϊκός)             4:31.75
 

100μ. ύπτιο

1. Νόρα Δράκου (Παναθηναϊκός)                    1:02.29

2. Ιωάννα Σαχά (ΑΝΟ Γλυφάδας)                    1:02.37

3. Μελίνα Τροχαλάκη (Ολυμπιακός)                 1:04.69

4. Βασιλική Κιρτσόγλου (Αρης Θεσ.)               1:05.05

5. Όλγα Ντάλλα (Παλαιό Φάληρο)                   1:05.19

6. Ιωάννα Πάλλα (ΓΣ Περιστερίου)                 1:05.66

7. Μαρία Χατζηεφραιμίδου (Νίκη Βόλου)            1:06.77

8. Ελεάννα Κουτσουβέλη (Γλαύκος Περιστερίου)     1:07.41


200μ. πρόσθιο

1. Ελένη Κοντογεώργου (Ολυμπιακός)               2:30.30

2. Νικόλ Παυλοπούλου (Ωκεανός)                   2:30.50

3. Αγγελική Μαυραντζά (Γλαύκος Περιστερίου)      2:32.89

4. Μαρία Φιλοπούλου (Ολυμπιακός)                 2:35.25

5. Μαρία-Ελένη Ανδριαδάκη (Εθνικός Π.)           2:36.86

6. Αγάπη Χάρα (Πανιώνιος)                        2:40.12

7. Αγγελική Αργυροπούλου (Ηλυσιακός)             2:43.18

8. Ουρανία Νταλίπη (Παλαιό Φάληρο)               2:43.75

 
4Χ100μ. ελεύθερο

1. Ολυμπιακός                                    3:49.35

   (Παυλοπούλου, Κλικοπούλου, Μάτσα, Λεμπλ)

2. ΠΑΟΚ                                          3:51.35

   (Μπάκα, Ντουντουνάκη, Χατζηνικολάου, Αντωνίου)

3. Εθνικός Πειραιά                               3:52.10

   (Βουρνά, Καραντάκου, Παπαπέτρου, Καραμάνου)

4. ΑΣΚ Ντερή                                     3:55.79

5. Άρης Θεσσαλονίκης                             3:57.20

6. Παλαιό Φάληρο                                 3:59.03

7. Παναθηναϊκός                                  4:02.28 
Γράψτε το σχόλιο σας...
20/09/2019 • 10:51

Τακτική με έμφαση τις επιθέσεις σε Κάλιαρι, Κόρτραϊκ. Προβάδισμα για Ναντ και Σάλκε

H Τζουργκάρντεν δεν θέλει να χάσει τη μεγάλη ευκαιρία στο Σούντσβαλ. Ματς με ευκαιρίες στο γκολ για όλους περιμένουμε στη Σαρδηνία, την Ολλανδία και το Βέλγιο. Στις λεπτομέρειες διακρίνεται το πλεονέκτημα της Ναντ στο Στρασβούργο