Πρώτη η εθνική ομάδα σε όλες τις κατηγορίες

Με ακόμη έντεκα χρυσά μετάλλια για την ελληνική αποστολή, ολοκληρώθηκαν στην Καβάλα οι Βαλκανικοί αγώνες κολύμβησης εφήβων/νεανίδων.
12/05/2019 • 22:20
Κολύμβηση
  • shares
Με ακόμη έντεκα χρυσά μετάλλια για την ελληνική αποστολή, ολοκληρώθηκαν στην Καβάλα οι Βαλκανικοί αγώνες κολύμβησης εφήβων/νεανίδων. 

Ο Απόστολος Παπαστάμος πανηγύρισε δύο πρωτιές, στα 400μ. μικτή ατομική με το -πολύ αργό για τις δυνατότητές του- 4:30.36 και στα 200μ. πεταλούδα με 2:02.59, όπως και ο Αρκάδιος Ασπουγαλής, ο οποίος κυριάρχησε σε 50μ. και 100μ. πρόσθιο (29.12 και 1:03.28 αντίστοιχα). Πρωτιές πήραν επίσης, η Μαρία Χατζή στα 50μ. πρόσθιο (33.37), ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης στα 400μ. ελεύθερο (3:57.26), η Βασιλική Κιρτσόγλου στα 100μ. ύπτιο (1:05.12), η Γεωργία Δαμασιώτη στα 200μ. πεταλούδα με ρεκόρ αγώνων (2:15.02), οι ομάδες 4Χ100μ. ελεύθερο σε έφηβους και νεάνιδες, καθώς και η 4Χ100μ. μικτή ομαδική νεανίδων.

Στη δεύτερη θέση του βάθρου ανέβηκαν, ο Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης στα 200μ. ελεύθερο, ο Δημήτρης Μάρκος στα 400μ. ελεύθερο, ο Θόδωρος Ανδρεόπουλος στα 100μ. ύπτιο, η Ιωάννα Γεωργοπούλου στα 100μ. ύπτιο και η «σκυταλοδρομία» 4Χ100μ. μικτή ομαδική εφήβων. Τέλος, χάλκινα μετάλλια κατέκτησαν, η Ζαχαρούλα Καλογέρη στα 200μ. ελεύθερο, η Μαρία Χατζή στα 100μ. πρόσθιο, ο Σάββας Θώμογλου στα 100μ. πρόσθιο, η Δάφνη Κουρουνιώτη στα 400μ. μικτή ατομική, ο Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος στα 400μ. μικτή ατομική και η Στέλλα Χριστοδούλου στα 400μ. ελεύθερο.

Η Ελλάδα κυριάρχησε στην κατάταξη των αγώνων, κατακτώντας την πρώτη θέση τόσο στο σύνολο με 516 βαθμούς, όσο και στις επιμέρους βαθμολογίες των εφήβων (260β.) και των νεανίδων (256β.).

Αναλυτικά οι θέσεις και οι επιδόσεις των Ελλήνων κολυμβητών/τριών στα αγωνίσματα της 2ης ημέρας:

200μ. ελεύθερο (Ν): Ζαχαρούλα Καλογέρη 3η 2:07.37, Ανθή Λύρα 4η 2:08.97

200μ. ελεύθερο (Ε): Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης 2ος 1:52.00, Δημήτρης Σωτηρόπουλος 5ος 1:54.06

100μ. πρόσθιο (Ν): Μαρία Χατζή 3η 1:14.71, Ανδρομάχη Τασάκου 4η 1:14.74

100μ. πρόσθιο (Ε): Αρκάδιος Ασπουγαλής 1ος 1:03.28, Σάββας Θώμογλου 3ος 1:05.03

400μ. μικτή ατομική (Ν): Δάφνη Κουρουνιώτη 3η 5:03.94, Μαρία Σιούτα 6η 5:21.50

400μ. μικτή ατομική (Ε): Απόστολος Παπαστάμος 1ος 4:30.36, Παναγιώτης Βλαχογιαννάκος 3ος 4:32.91

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ν): Βασιλική Κιρτσόγλου, Μαρία Χατζή, Γεωργία Δαμασιώτη, Ανθή Λύρα 1ες 4:21.97

4Χ100μ. μικτή ομαδική (Ε): Θόδωρος Ανδρεόπουλος, Αρκάδιος Ασπουγαλής, Νίκος Δρόσος, Δημήτρης Ζουμπούλογλου 2οι 3:46.88

50μ. πρόσθιο (Ε): Αρκάδιος Ασπουγαλής 1ος 29.12, Νίκος Δρόσος 4ος 29.50

50μ. πρόσθιο (Ν): Μαρία Χατζή 1η 33.37, Ανδρομάχη Τασάκου 4η 34.40

400μ. ελεύθερο (Ε): Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης 1ος 3:57.26, Δημήτρης Μάρκος 2ος 3:59.22

400μ. ελεύθερο (Ν): Στέλλα Χριστοδούλου 3η 4:26.07, Δήμητρα Καρακώττα 6η 4:33.11

100μ. ύπτιο (Ε): Θόδωρος Ανδρεόπουλος 2ος 57.07, Χρυσόστομος Καταμπάς 4ος 57.82

100μ. ύπτιο (Ν): Βασιλική Κιρτσόγλου 1η 1:05.12, Ιωάννα Γεωργοπούλου 2η 1:05.95

200μ. πεταλούδα (Ε): Απόστολος Παπαστάμος 1ος 2:02.59, Δημήτρης Σωτηρόπουλος 7ος 2:08.46

200μ. πεταλούδα (Ν): Γεωργία Δαμασιώτη 1η 2:15.02, Δάφνη Κουρουνιώτη 4η 2:22.54

4Χ100μ. ελεύθερο (Ε): Δημήτρης Ζουμπουλόγλου, Δημήτρης Σωτηρόπουλος, Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης, Στέργιος Μπίλας 1οι 3:26.68

4Χ100μ. ελεύθερο (Ν): Ζαχαρούλα Καλογέρη, Ανθή Λύρα, Βασιλική Κιρτσόγλου, Μαρία Χατζή 1ες 3:55.37
Γράψτε το σχόλιο σας...
15/10/2019 • 07:11

Σύγκρουση κινήτρων και γοήτρου σε Ελσίνκι, Αθήνα και Στοκχόλμη

Η Βοσνία θέλει μόνον τη νίκη απέναντι στην Ελληνική ομάδα η οποία βρίσκεται σε στάδιο ανασύνταξης. Εξίσου δύσκολη η προοπτική νίκης των Φινλανδών. Υψηλής ανταγωνιστικότητας οι αναμετρήσεις σε Ρουμανία και Ελβετία