Ο Πανιώνιος σκόραρε και μετά άντεξε (video)

Δια πυρός και σιδήρου ο Πανιώνιος έκαμψε την αντίσταση του Άρη στη Νέα Σμύρνη και επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ που πέτυχε στο 41 ο Ντομίνγκεζ με κεφαλιά. Ο Άρης σε όλο το δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, είχε την κατοχή της μπάλας, έκανε μερικές κλασικές ευκαιρίες, αλλά δεν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Τον σταμάτησε ο Κουέστα…

Ο Πανιώνιος στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και είχε την πρώτη φάση της αναμέτρησης με τον Σπιριντόνοβιτς στο 2ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης στο 14 είχε μια ακόμα ευκαιρία, αλλά τον σταμάτησε ο Κουέστα.

Στο 41ο λεπτό ο Σπιριντόνοβιτς ανέλαβε να εκτελέσει ένα κόρνερ για τον Πανιώνιο, η μπάλα ταξίδεψε στην καρδιά της περιοχής του Άρη, ο Ντομίνγκεζ που βρέθηκε σε μις – ματς με τον Σιώπη κέρδισε την κεφαλιά, σημαδεύοντας την βάση του αριστερού δοκαριού του Κουέστα. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Άρη.

Άντεξε ο Πανιώνιος

Σε όλο το δεύτερο μέρος ο Άρης σφυροκόπησε τον Πανιώνιο, τον έκλεισε στα καρέ του, αλλά δεν είχε τρόπο να σκοράρει. Πιο κοντά από κάθε άλλη φορά έφτασε στο 68, όταν ο δραστήριος Γιουνές με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι.

Δύο απευθείας φάουλ του Μπρούνο Γκάμα, πέρασαν λίγο άουτ, ενώ λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης ο Γκαρσία μόνο του με τον Κότνικ έπιασε την κεφαλιά, αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι συνθέσεις

Πανιώνιος (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κεΐτά, Τσιλούλης (83΄) Σταυρόπουλο, Κόρμπος (87΄ Οικονομίδης), Σπιριντόνοβιτς (75΄ Μανθάτης), Μασούρας, Ντουρμισάι.