Γουίλμπεκιν και… όλοι σας! (video)

Ο Σκότι Γουίλμπεκιν έκανε ακόμα ένα εκπληκτικό ματς, σταμάτησε στους 28 πόντους και οδήγησε τη Μακάμπι στην πρώτη της φετινή νίκη στην Ευρωλίγκα, με 78-68 μέσα στο Μαυροβούνιο επί της Μπουντούτσνοστ.

Οι γηπεδούχοι, ήταν ανταγωνιστικοί για 30 λεπτά, έχοντας μέχρι τότε το προβάδισμα για την περισσότερη ώρα του αγώνα. Τζάκσον, Γκόρντιτς και Όμιτς έδιναν τις λύσεις που ήθελε ο Τζίγκιτς, με το +11 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (45-34) να είναι η μεγαλύτερη διαφορά για την Μπουντούτσνοστ.

Γουίλμπεκιν, Ρολ και Κέιν δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν, μέχρι το καθορστικό τέταρτο δεκάλεπτο. Το επιμέρους 6-20 υπέρ της Μακάμπι, τα λέει όλα, αφού η Μπουντούτσνοστ, μάλλον “πνίγηκε” από το άγχος μπροστά στην πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα, δεν έβαζε την μπάλα με τίποτα στο καλάθι και κάπως έτσι φτάσαμε στο τελικό και άνετο, +10 των Ισραηλινών.

Δεκάλεπτα: 16-14, 41-34, 62-58, 68-78

Μπουντούτσνοστ (Τζίγκιτς): Τζάκσον 13 (3), Σέχοβιτς Σο. 9 (2), Κλαρκ Ε. 8, Μπάροβιτς 2, Κλαρκ Κ. 9 (1), Γκόρντιτς 12 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κραφτ, Όμιτς 12, Πόποβιτς 1, Νίκολιτς Ντ. 2.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σπάχια): Γουίλμπεκιν 28 (6/11 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Ο’Μπράιαντ 4, Καλοϊάρο 7 (1), Ρολ 12 (1), Κέιν 7 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάιους 7 , Λέβι, Ντιμπαρτολομέο 3 (1),Μπλακ 10 (6 ριμπάουντ), Ζούσμαν.