Πρώτος ο Κίμπετ Ροπ

Επιβλητικό… «άρωμα» Κένυας είχε ο 11ος Διεθνής Μαραθώνιος «Μέγας Αλέξανδρος». Αιτία, αποτέλεσε η τριάδα των ανδρών νικητών του δρόμου που προέκυψε από τη χώρα. Κενυάτισσα ήταν και η πρώτη γυναίκα που έκοψε το νήμα στη διοργάνωση. Το ίδιο σκηνικό και στο δρόμο των 10.000μ., με πρώτο δρομέα από την Κένυα.

Αναλυτικά, πρώτος στον Μαραθώνιο ήταν ο Αμπελ Κίμπετ Ροπ, με χρόνο 2:17:41. Τον ακολούθησαν οι συμπατριώτες του
Σίλας Κιπρόνο Τόο (2:17:54) και Μόουζες Κιπρούτο Κιμπίρε (2:18:10).
Πρώτος Έλληνας στον τερματισμό και 5ος στην τελική κατάταξη, ήταν ο Κώστας Ρήγας, με χρόνο 2:29:49.
Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Χέλεν Τζεπκοσγκέι Κιμούτα, από την Κένυα, με χρόνο 2:41:50. Στη δεύτερη θέση ήταν Μαρία Βράιτς, από την Κροατία, η οποία θα δηλώσει, μάλιστα, παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με χρόνο 2:52:29 και τρίτη η Ρουμάνα, Μαρία Μαγκνταλ Λούκα (2:58:42).
Στα 10.000μ., πρώτος στους άνδρες ήταν ο Κενυάτης, Τζόελ Μάινα Μουάνγκι, με χρόνο 30.19, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, τερμάτισαν οι Ρώσοι, Ισκαντέρ Ιαντγκάροφ (30.42) και Πάβελ Αντίσκιν (31.04).
Στις γυναίκες στα 10.000μ., πρώτη τερμάτισε η Ζίρα Κάτσερ, από την Ουγγαρία, με χρόνο 37.01. Στη δεύτερη θέση ήταν η Ρωσίδα, Ντάρια Τσουντάικινα (37.06) και στην τρίτη η Ελληνίδα, Βασιλική Καραγεωργάκη (37.59).