Και δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων από την Νόρα Δράκου

28/11/2010 • 20:44
Και δεύτερο πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων από την Νόρα Δράκου
  • shares

Η 18χρονη πρωταθλήτρια την τελευταία ημέρα της διοργάνωσης κάλυψε τα 50 μέτρα σε 25''19, βελτιώνοντας το δικό της ρεκόρ για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου που είχε σημειώσει από τις 14 Νοεμβρίου και το παγκόσμιο κύπελλο του Βερολίνου και εξασφάλισε την συμμετοχή της στα ημιτελικά.

Έτσι λίγες ώρες αργότερα η Δράκου στα ημιτελικά μπορεί να μην στάθηκε τυχερή ώστε να προκριθεί για τον τελικό, αλλά κατάφερε να βελτιώσει ακόμα περισσότερο τον χρόνο της σταματώντας το χρονόμετρο στα 25''07, που αποτελεί και την καλύτερη επίδοση ελληνίδας αθλήτριας στην κατηγορία των νεανίδων και στα 50 μέτρα ελεύθερο.

Η κολυμβήτρια του Ολυμπιακού μετείχε και στα 200μ. ελεύθερο (αγώνισμα στο οποίο σπανίως αγωνίζεται) όπου κατετάγη 29η με 2'03''50.

Η 18χρονη κολυμβήτρια είχε σημειώσει πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων και στα 100μ. ελεύθερο με χρόνο 55''35, την πρώτη ημέρα της διοργάνωσης.

Από τη μεριά του, ο Στέφανος Δημητριάδης δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά των 50μ. πεταλούδα, αφού με 24''74 έμεινε στην 26η θέση του προκριματικού.

Αναλυτικότερα τα αποτελέσματα της τελευταίας ημέρας: 
  
ΑΝΔΡΕΣ

200μ. πρόσθιο
1. Μάρκο Κοχ (Γερμανία)              2:04.86
2. Μελανί Αλβάρεθ (Ισπανία)          2:05.41
3. Αντον Λομπάνοφ (Ρωσία)            2:06.71

100μ. μικτή ατομική
1. Μάρκους Ντάιμπλερ (Γερμανία)        52.13
2. Πέτερ Μάνκοτς (Σλοβενία)            52.87
3. Αλαν Καμπέγιο (Ισπανία)             53.24

200μ. ελεύθερο
1. Ντανιίλ Ιζότοφ (Ρωσία)            1:41.84
2. Πολ Μπίντερμαν (Γερμανία)         1:42.94
3. Εβγκένι Λαγκούνοφ (Ρωσία)         1:44.11

100μ. ύπτιο
1. Στάνισλαβ Ντόνετς (Ρωσία)           49.35
2. Νταμιάνο Λεστίνγκι (Ιταλία)         51.46
3. Αρτέμ Ντουμποβσκόι (Ρωσία)          51.90

50μ. πεταλούδα
1. Στέφεν Ντάιμπλερ (Γερμανία)         22.34
2. Αντρι Γκοβόροφ (Ουκρανία)           22.74
3. Γιούρι Φερλίντεν (Ολλανδία)         23.23

4Χ50μ. ελεύθερο
1. Ιταλία                            1:25.16
   (Λούκα Ντότο, Λούτσιο Σπαντάρο, Φίλιπο Μανίνι, Μάρκο Ορσι)
2. Γερμανία                          1:25.19
   (Στέφεν Ντάιμπλερ, Μάρκους Ντάιμπλερ, Στέφαν Χερμπστ, Κριστόφ Φίλντεμπραντ)
3. Ρωσία                             1:25.81
   (Ντανιίλ Ιζότοφ, Εβγκένι Λαγκούνοφ, Βιτάλι Σιρνίκοφ, Βλάντιμιρ Μπριούχοφ)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

400μ. μικτή ατομική
1. Σουζάνα Γιάκαμπος (Ουγγαρία)      4:29.78
2. Ανια Κλίναρ (Σλοβενία)            4:30.83
3. Λάρα Γκρανζάν (Γαλλία)            4:30.93

200μ. ελεύθερο
1. Φέμκε Χέεμσκερκ (Ολλανδία)        1:52.62
2. Σίλκε Λίποκ (Γερμανία)            1:53.96
3. Εβελιν Βεράζτο (Ουγγαρία)         1:54.39

100μ. πεταλούδα
1. Ινγκε Ντέκερ (Ολλανδία)             56.51
2. Ινγκβιλντ Σνίλνταλ (Νορβηγία)       57.46
3. Κατερίνα Τζιακέτι (Ιταλία)          58.17

100μ. πρόσθιο
1. Μόνιεκ Νίχουις (Ολλανδία)         1:06.20
2. Σοφί Ντε Ρονσί (Γαλλία)           1:06.21
3. Τέσα Μπρούβερ (Ολλανδία)          1:06.65

200μ. ύπτιο
1. Ντουάνε ντα Ρότσα (Ισπανία)       2:03.97
2. Σάρον Φαν Ρούβεντααλ (Ολλανδία)   2:04.13
3. Ντάρινα Ζέβινα (Ουκρανία)         2:05.08

50μ. ελεύθερο
1. Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (Ολλανδία)     23.58
2. Χινκέλιεν Σρόιντερ (Ολλανδία)       23.90
3. Μπρίτα Στέφεν (Γερμανία)            23.95

 

Γράψτε το σχόλιο σας...
16/10/2019 • 10:12

Δοκιμασία κορυφής στην Φουεναλαμπράδα

Με όποιο θετικό αποτέλεσμα η Σαραγόσα μένει απόψε μόνη στην 2η θέση της Segunda División. Δεν θα είναι εύκολο στην Φουεναλαμπράδα ΄όπου η γηπεδούχοι παραμένουν αήττητοι εντός έδρας σε επίσημα παιχνίδια εδώ και ένα χρόνο