Σαμπάνιες στον Ευόσμο!!!

Την Τρίτη του συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε ο Αίας Ευόσμου με αντίπαλο τον ΟΠΕΡ. Η ομάδα του Ζωλασταθιάδη παρά τα 35 λάθη της, είχε υπεροχή πάνω στο μπλοκ (22 πόντοι), νίκησε 3-1 σετ (25-19, 22-25, 25-19, 25-18) και είναι πλέον στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο ΟΠΕΡ ουσιαστικά αντέδρασε μόνο στο β’ σετ όταν βρέθηκε να χάνει με 17-11, αλλά με ένα καλό σερί προσπέρασε 18-19 και πήρε το σετ με 22-25, όμως στην συνέχεια ο Αίας δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο του. «Κάναμε αυτό που έπρεπε στα τρία τελευταία ματς, καθώς ακολουθεί το ταξίδι μας στην σκοτεινή πλευρά του φεγγαριού, που σημαίνει ότι θα χάσουμε την επικοινωνία μας με τον βαθμολογικό πίνακα για λίγο καιρό» είπε ο Ηλίας Ζωλασταθιάδης ενώ ο Θανάσης Ντζαφέρης σχολίασε: «Είναι μια ήττα που προήλθε λόγω της κακής μας παρουσίας μας στην επίθεση, όπου δεχθήκαμε 22 μπλοκ. Βάζουμε το κεφάλι κάτω, συνεχίζουμε την προσπάθεια και οφείλουμε να βλέπουμε το κάθε παιχνίδι από δω και πέρα ως τελικό».

Αίας (Ζωλασταθιάδης) Χρηστινίδου 4 (1/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρονικίδου 11 (7/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 47% άριστες), Κυριακίδου 12 (6/15 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Στεφανίδου 14 (7/7 επ., 7 μπλοκ), Φαμπιάν 23 (17/35 ε., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 41% άριστες) Ναϊντένοβα 11 (8/22 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 40% άριστες), Γεωργιάδου -λ (50% υπ. – 50% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή 1 (1 άσο), Καλαγασίδη, Γλυκίδου, Ξανθοπούλου 2 (2 μπλοκ)

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Παρασκάκη 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατερίνη 3 (2/14 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες), Λαγουδάκη 10 (7/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Κλεισιάρη 7 (7/24 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Σαλούστρου 10 (8/22 επ., 2 μπλοκ), Ξαγοραράκη Β. 12 (5/7 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Παπουτσή -λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Τσελάνη, Κογεράκη 2 (2/2 επ.)