Πανεύκολα το 1-0 η ΤΣΣΚΑ

Η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος του πρώτου προημιτελικού με την Μπιλμπάο, στη Μόσχα, επικράτησε άνετα 98-71 και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος του πρώτου προημιτελικού με την Μπιλμπάο, στη Μόσχα, επικράτησε άνετα 98-71 και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας. Έξι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων, ενώ για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη πρώτος σκόρερ με 15 πόντους εκ των οποίων οι 11 στην πρώτη περίοδο αναδείχτηκε ο Έλληνας διεθνής Κώστας Βασιλειάδης.

Τα δεκάλεπτα: 27-26, 50-40, 84-51, 98-71

Στο πρώτο δεκάλεπτο, πάντως οι Βάσκοι κοίταξαν κατάματα το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο φέτος και προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό, 15-18, με τρίποντο του Βασιλειάδη. Η ΤΣΣΚΑ προσπέρασε μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, 27-26 και ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το 16ο λεπτό, όταν η Μπιλμπάο παρέμενε σε απόσταση αναπνοής, 41-38.

Από το +10 ξεκίνησε η ρωσική ομάδα στο β΄ μέρος (50-40 σκορ ημιχρόνου), διάστημα στο οποίο επέβαλλε το ρυθμό της, με λύσεις από Κρστιτς, Κιριλένκο, Σβεντ, Τεόντοσιτς (5 ασίστ).

Τρία λεπτά μετά την έναρξη της 3ης περιόδου, η ΤΣΣΚΑ είχε ξεφύγει με +16, 60-44 για να εκτοξεύσει την τιμή της διαφοράς και στο +27, 74-47, στο 25ο λεπτό. Οι παίκτες του Καζλάουσκας μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία την 4η περίοδο και πλέον οι δύο ομάδες έχουν νέο ραντεβού την ερχόμενη Παρασκευή (23/3), πάλι στην Ολιμπίνσκι Αρένα της ρωσικής πρωτεύουσας.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ντουμπράβκο (Κροατία), Χριστοδούλου (Ελλάδα)

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Γιόνας Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 11 (3), Λαβρίνοβιτς 4, Σισκάουσκας 7 (1), Κρστιτς 18, Κιριλένκο 11(1), Βορόνoφ, Βοροντσέβιτς 5 (1), Σβεντ 15 (1), Κάουν 2, Χριάπα 11 (2), Κουρμπάνοφ, Γκόρντον 14 (2)

ΜΠΙΛΜΠΑΟ (Φώτης Κατσικάρης): Φίσερ, Τζάκσον 7 (1), Μαυροειδής 7, Μπάνιτς 9, Μουμπρού 14 (2), Ερβελ 6, Φίσερ Ν. 6, Λόπεθ 4 (1), Βασιλειάδης 15 (3), Γκριμάου, Μπλοuμς 3 (1)