Πέρασε από την Γλυφάδα η Καβάλα

Η Καβάλα έφτασε στη δωδέκατη εφετινή της νίκη, μετά το 79-71 επί του Ίκαρου Καλλιθέας εκτός έδρας.

Η Καβάλα έφτασε στη δωδέκατη εφετινή της νίκη, μετά το 79-71 επί του Ίκαρου Καλλιθέας εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 34 βαθμούς και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, αφού εκμεταλλεύτηκαν την ήττα του Ρεθύμνου από τον Παναθηναϊκό. Από την άλλη πλευρά, ο Ίκαρος έφτασε τους 26 βαθμούς και παρέμεινε στη δωδέκατη θέση τςη βαθμολογίας. Αυτή ήταν η 16η εφετινή ήττα για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ και κατάφεραν να διατηρήσουν διαφορά τεσσάρων πόντων, σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους (20-24 και 34-38). Στην επανάληψη ο Ίκαρος Καλλιθέας κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και πιέζοντας τον αντίπαλό του, κατάφερε να περάσει μπροστά 55-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, το οποίο κράτησαν έως το φινάλε της αναμέτρησης.

Διοργάνωση: Α1
Αγωνιστική: 23η
Γήπεδο: Γλυφάδας
Διαιτητές: Ταβουλαρέας, Διαμαντής, Τσόνος
Τα δεκάλεπτα: 20-24, 34-38, 55-53, 71-79

Οι πόντοι:

Ίκαρος (Σκουρτόπουλος): Σκορδούλης 1, Μπάξτερ 4, Πολυτάρχου 3, Τσιάρας 8, Βασίλιεβιτς 6, Αγαδάκος 2, Μπέινς 9, Μπεκ 20, Λιούμπισιστς 9, Λαρεντζάκης 9.

Καβάλα (Πρίφτης): Πάσαλιτς 15, Αγγελόπουλος 14, Τέιλορ 7, Στεφανίδης 9, Κοστόφ 10, Καραποστόλου 9, Σίμτσακ 15.