Υπόθεση… Ολυμπιακή! (video)

Πιστός στο dna του και με άμυνα που σκορπούσε πανικό στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ξεπέρασε την κακή εμφάνιση του πρώτου μισού και πήρε τη νίκη που χρειαζόταν στο ματς «δίχως αύριο» κόντρα στη Χίμκι με 89-77. Μυθική εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη.

Ακόμη και 12 πόντους βρέθηκαν πίσω στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, που μόνο συγκεντρωμένοι δεν ήταν σε αυτό το διάστημα, με τη Χίμκι να «χτυπά» -φυσικά- από μακριά αλλά και κοντά στο καλάθι.

Η πεντάδα των Χάντερ (Πρίντεζη), Παπαπέτρου, Στρόμπερι, Τζόνσον-Όντομ και Χάκετ αποδείχθηκε καταλυτική στο να γυρίσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με την άμυνα να… «δαγκώνει» και τους αιφνιδιασμούς να διαδέχονται ο ένας τον άλλον.

Στους 30 πόντους σταμάτησε ο Πρίντεζης (9/13 διπ, 3/5 τρ, 3/3 βολές) που είχε ακόμα 9 ριμπάουντ, 6 κερδισμένα φάουλ, 1 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 27:29. Χάκετ και Σπανούλης (6ασ) είχαν από 14 πόντους, ενώ 10 πρόσθεσε ο Χάντερ που είχε ισάριθμα ριμπάουντ. Σπουδαία εμφάνιση από Στρόμπερι και Τζόνσον-Όντομ που «στραγγάλισαν» τους περιφερειακούς, με ενέργειες που δεν αποτυπώνει η στατιστική.

Η Χίμκι είχε 11/29 τρίποντα, ενώ οι Ράις (14π, 8ασ), Όγκουστιν (13π, 5ρ) και Μόνια (12π, 4/5 τρίποντα) ξεχώρισαν από την ομάδα του Κουρτινάιτις, που έμεινε από «καύσιμα» στην τελευταία περίοδο, μη μπορώντας να αντιμετωπίσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο 3-3 οι ερυθρόλευκοι που ταξιδεύουν πλέον στη Μόσχα για κόντρα με την ΤΣΣΚΑ, στο 4-2 η Χίμκι.

Το ματς

Το ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό ήταν καλό για τρία λεπτά, έως ότου οι Ρώσοι άρχισαν να βρίσκουν σκορ πίσω από τα 6.75 (Σβεντ, Ντράγκιτς) ωστόσο το πρόβλημα των ερυθρολεύκων δεν ήταν μόνο αυτό. Πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ αλλά και κάκιστο αμυντικό τρανζίσιον (επανειλημμένα καλάθια της Χίμκι σε αιφνιδιασμό μετά από επαναφορά) έφεραν σερί 14-0 για τους φιλοξενούμενους που προηγήθηκαν 19-7. Πρίντεζης και Λοτζέσκι πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, με το τρίποντο του Σπανούλη να φέρνει το ματς στον πόντο (20-21) πριν το 20-24 του 10’.

Η είσοδος του Χάκετ στο παρκέ έδωσε ενέργεια στην ομάδα του Σφαιρόπουλου που ισοφάρισε (27-27) αλλά αρχής γενομένης από ένα «σκοτωμένο» τρίποντο του Ράις στο τέλος του χρόνου, η Χίμκι έτρεξε νέο σερί, 12-0 αυτή τη φορά, με τον Βιάλτσεφ να είναι τώρα ο δήμιος πίσω από τα 6.75 (27-39). Ο Πρίντεζης έδινε την εντύπωση πως πάλευε μόνος του στην επίθεση, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Κουρτινάιτις γυρνούσε καλά τη μπάλα μέχρι να βρει το ελεύθερο σουτ. Λοτζέσκι και –κυρίως- Πρίντεζης ήταν και πάλι αυτοί που ανέλαβαν δράση και με στοιχειωδώς καλές άμυνες στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια στο -5 (38-43).

Τα τρίποντα των Ράις και Μόνια χαλούσαν το μομέντουμ του Ολυμπιακού, που πλησίαζε (44-48) στη γ’ περίοδο αλλά δεν έφτανε τους Ρώσους. Ακόμα ένα τρίποντο από τον Μόνια, έφερε ξανά τους Πειραιώτες στο -12 (44-56),  αλλά η κατάσταση έδειχνε πως μπορεί να ανατραπεί, όταν οι Χάντερ και Χάκετ πήραν μπρος επιθετικά, με τον Όντομ να βοηθά και τον Στρόμπερι να ισοφαρίζει με τρίποντο (58-58).

Το καλάθι του Παπαπέτρου διαμόρφωσε το 62-60 του 30ου λεπτού, με τον Ολυμπιακό να κρατά τη Χίμκι χωρίς σκορ για 4μιση λεπτά, προλαβαίνοντας σε αυτό το διάστημα να ξεφύγει με 8 (68-60). Η άμυνα πλέον δεν αστειευόταν, το ΣΕΦ «έσπρωχνε» τους γηπεδούχους και οι Χάκετ, Πρίντεζης είχαν πάρει την κατάσταση προσωπικά (73-65). Τα καλάθια του Σπανούλη ήρθαν να αποτελειώσουν τη Χίμκι, που παρότι πλησίασε στους πέντε (75-70) δεν είχε απάντηση στην τεράστια κατάθεση ενέργειας από πλευράς Ολυμπιακού, που προηγήθηκε ακόμα και με 15 (86-71) πριν το τελικό 89-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-43, 62-60, 89-77

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ 5, Χάντερ 10, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 14 (3), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 30 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης, Χάκετ 14 (1), Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου.

Χίμκι (Κουρτινάιτις): Ράις 14 (2), Σβεντ 11 (1), Ντράγκιτς 11 (1), Όγκουστιν 13, Κόπονεν, Βιάλτσεφ 7 (2), Σοκόλοφ 3, Ιλνίτσκι, Μόνια 12 (4), Τοντόροβιτς 1, Χάνικατ 5 (1), Σελεκέτο.