Νίκησε και συνεχίζει ο ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ νίκησε εύκολα την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0, οι γηπεδούχοι έχασαν τις πιθανότητες ανόδου.

Ο ΟΦΗ νίκησε εύκολα την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0, οι γηπεδούχοι έχασαν τις πιθανότητες ανόδου. Μπορεί οι γηπεδούχοι να είχαν την κατοχή σε όλη την αναμέτρηση όμως, οι Ηρακλειώτες πέτυχαν γρήγορα το πρώτο γκολ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Μάνο στο 14′. Λίγα λεπτά αργότερα ο Κουτσιανικούλης έκανε το 2-0 για τους πρωτοπόρους του πρωταθλήματος στο 21′ και ο πρώτος σκόρερ τους «κλείδωσε» τους τρείς βαθμούς στο 44′.

Ο ΟΦΗ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 60 βαθμούς (τρεις περισσότερους από τον Άρη που  αύριο υποδέχεται την Δόξα) και η Παναχαϊκή είναι τρίτη με 47.

Σπάρτη- ΑΟΧ/Κισσαμικός 1-3

Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο ήττες ο ΑΟΧ/Κισσαμικός, αφού επικράτησε με 3-1 της Σπάρτης. Οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Χαλκιαδάκη, ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τριανταφυλλάκος μείωσε σε 2-1 για τους γηπεδούχους. Ο Ξύδας στο 81′ κλείδωσε το τρίποντο για τους Κρητικούς.

Ο ΑΟΧ/Κισσαμικός έφτασε στους 40 βαθμούς και στην 7η θέση στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ η Σπάρτη είναι 10η με 30.

Απόλλων Λάρισας – Τρίκαλα 0-1

Παρέμειναν για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητα τα Τρίκαλα, τα οποία επικράτησαν με 1-0 του Απόλλωνα Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες ωστόσο δεν κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 56ο λεπτό με τον Σαχλινίδη.