Τρίποντο και αποθέωση για το “τριφύλλι” (video)

Με τον κόσμο στο πλευρό του και με την Ζένια Τσίμα κορυφαία ο Παναθηναικός είχε εύκολο έργο απέναντι στην ΑΕΚ την οποία και νίκησε 3-0 σεγ (25-16, 25-21, 25-15).

Οι πράσινες ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα και εκμεταλλευόμενες την κακή υποδοχή της ΑΕΚ προηγήθηκαν με 3-0, 10-3, 18-6 ωστόσο κάπου εκεί η Ένωση μπήκε στο ματς και με δικό σερί μείωσε σε 18-13, αλλά η αντεπίθεση της δεν είχε συνέχεια.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η εκκίνηση του β’ σετ καθώς το 1-0 του Παναθηναϊκού έγινε 1-7 με τον Ρούση να περνά στο ματς την Μερτέκη και τις πράσινες να καλύπτουν γρήγορα τη διαφορά (2-8, 8-9) ενώ μετέτρεψαν το 8-12 σε 13-12 με σερβίς της Μόλναρ.

Ο ΠΑΟ ξέφυγε 17-14, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα για το 17-17 όμως στο 22-21 η επίθεση της Μόλναρ και δύο κακές υποδοχές των φιλοξενούμενων έφεραν το 2-0 για τον ΠΑΟ. Στο τρίτο σετ η μάχη κράτησε μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ (16-14) με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει 20-15 και να φτάνει στο τρίποντο.
«Δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος από την απόδοση, αλλά το καλό είναι ότι γυρίσαμε εις βάρος μας σκορ όπως έγινε στο β’ σετ. Έχουμε βάλει ένα σημαντικό γρανάζι στην ομάδα μας όπως είναι η Μόλναρ, αλλά ακόμη χρειάζεται χρόνος για να δέσουμε ως σύνολο καθώς έχουμε μπροστά μας και ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη» είπε ο Γιώργος Ρούσης για τον Παναθηναικό ενώ από την πλευρά του ο Μανώλης Ρουμελιώτης για την ΑΕΚ σχολίασε:

«Δεν θέλω να κρατήσω τίποτα από το σημερινό ματς… Με εξαίρεση το β’ σετ δεν ήταν ντέρμπι καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και κέρδισε δίκαια. Πρέπει να έχουμε καλύτερη απόδοση στα επόμενα παιχνίδια, αφού σήμερα δεν μπήκαμε στο ρυθμό του αγώνα με εξαίρεση κάποια μικρά κομμάτια. Έχουμε προβλήματα από την αρχή της χρονιάς, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε».

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Νομικού 7 (1/11 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (1/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μόλναρ 8 (6/23 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Τσίμα 16 (12/28 επ., 4 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 38% άριστες) / Μερτέκη 9 (6/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζου, Παπαδοπούλου.

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 1 (1 άσο), Κωνσταντινίδου 11 (5/10 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 7 (5/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 35% άριστες), Λαμπρινίδου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 31% άριστες), Κατσαντώνη 8 (8/19 επ.), Κακουράτου -λ (00% υπ. – 00% άριστες) / Σπανού 6 (6/15 επ.), Κουνάδη, Τοντάι.