“Ζωντανός” ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου έμεινε "ζωντανός" στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος βόλεϊ, καθώς επικράτησε στην Ερμούπολη του Ηρακλή με 3-2 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών με τον «Γηραιό».

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, σε μια παθιασμένη ατμόσφαιρα οι φίλαθλοι που δημιούργησαν οι φίλαθλοι οι οποίοι κατέκλυσαν το ‘Δ.Βικέλας’ (κι ανάμεσα τους και 25 φίλοι του Ηρακλή), σε ένα ανεπανάληπτο βολεϊκό σώου, ο Φοίνικας Σύρου κέρδισε με 3-2 τον Ηρακλή, μείωσε σε 2-1 στη σειρά των τελικών της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012 και οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο το βράδυ (19.00, Novasports 3) όπου θα μάθουμε αν η σειρά θα οδηγηθεί στα πέντε παιχνίδια ή αν αύριο θα έχουμε στέψη του πρωταθλητή.

Σήμερα πάντως ο Φοίνικας, αν και έδειξα τάσεις αυτοκτονίας στο δ’ σετ (όπου είχαμε επική ανατροπή από τον Ηρακλή) έδειξε χαρακτήρα και έφτασε δίκαια στη νίκη, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στους τελικούς.

Τα δύο πρώτα σετ του αγώνα είχαν το ίδιο σενάριο με διαφορετικούς όμως πρωταγωνιστές… Στο πρώτο, παρόλο που ο Ηρακλής βρέθηκε να χάνει με 11-9 χάρις σε τρεις συνεχόμενες άουτ επιθέσεις του Ντεσπέιν, γρήγορα επανέκαμψε (14-16 με άουτ Λάππα) και στο 15-16 καθάρισε το σετ… Με συνολικό σερί 1-10, που προήλθε από το καλό σερβίς τακτικής ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα, ωστόσο ο Φοίνικας τον πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα στο β’ σετ.
Οι Συριανοί με τον Μπρίτσιτς να ξεκινά αντί του Λάππα και να βοηθά σε υποδοχή και σερβίς αρχικά, προηγήθηκαν με 4-0 (από σερβίς του Μπρίτσιτς). Ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά (10-9), αλλά στο 16-15 η χαμένη κόντρα επίθεση του Ντεσπέιν, έφερε νέο σερί του Φοίνικα (19-15) για να τελειώσουν όλα στο 20-17. Ο Ντεσπέιν μόνος του πάνω στο φιλέ, τελείωσε την επίθεση, όμως έπιασε και το φιλε και το σκορ αντί για 20-18 έγινε 21-17, με τον Φοίνικα να ισοφαρίζει 1-1.

Το ‘Δ. Βικέλας’ πήρε πραγματικά φωτιά από τους οπαδούς του Φοίνικα, παρασύροντας και τους παίκτες του Νίκου Νεόφυτου σε έναν ξέφρενο ρυθμό μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 3ου σετ… Το 8-8 έγινε 14-8 αφού ο Ηρακλής κόλλησε στην συγκεκριμένη περιστροφή και ουσιαστικά δεν μπόρεσε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, αφού και σέρβις έχανε και κόντρα επιθέσεις δεν τελείωνε. Στο 19-16 ο Κράβαρικ δέχθηκε το μπλοκ από τον Γκόρτσανιουκ για το 20-16 κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Οι γηπεδούχοι πλέον έπαιζαν με άλλον αέρα, κυνηγούσαν κάθε μπάλα στην άμυνα και με όπλο το μπλοκ ξέφυγαν 14-8 και μέχρι το 20-15, όλα έδειχναν ότι η νίκη ήταν στα χέρια τους. Κι όμως ο Ηρακλής με μπροστάρη τον Ρολάντο Ντεσπέιν έκανε την δική του απίστευτη ανατροπή τρέχοντας ένα 0-10 (!!!) με 8 μπλοκ και δύο κόντρα επιθέσεις, καθώς όποια επιλογή κι αν έκανε ο Κουρνέτας κανείς συμπαίκτης του δεν τελείωσε την επίθεση.

Το ματς πήγε στο τάι μπρέικ κι εκεί ο Ντεσπέιν από.. ωραίος εξελίχθηκε σε μοιραίο, αφού με τον Ηρακλή να είναι μπροστά στο σκορ με 7-9, έδωσε τρεις πόντους (δύο άουτ συν έναν μπλοκ που δέχθηκε) κι έτσι ο Φοίνικας πέρασε με 10-9. Ο Κράβαρικ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ηρακλή (10-11), αλλά με άσο του Ντόκιτς ο Φοίνικας προσπέρασε 12-11. Ο Σέρβος έχασε το επόμενο σερβίς, ο Ηρακλής όμως δεν τελείωσε καμία επίθεση κι έτσι οι γηπεδούχοι μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς πήραν το ματς.

Τα σετ: 16-25, 25-18, 25-19, 20-25, 15-12