Συναρπαστικό πρώτο βήμα ο Ηρακλής

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 έκανε ο Ηρακλής, ο οποίος στον πρώτο τελικό των πλέι οφ επικράτησε στο κλειστό της Μίκρας του Φοίνικα Σύρου με 3-1 σετ. Οι δύο ομάδες θα παίξουν και πάλι το Σάββατο, στο ίδιο γήπεδο (19:00, Novasports 3).

Ο Ηρακλής ήταν ο νικητής στον πρώτο τελικό της Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξενούμενους πάντως να διαμαρτύρονται για τις αποφάσεις των διαιτητών στο φινάλε του γ’ και δ’ σετ.

Ο αγώνας μπορεί να μην ήταν ο καλύτερος ποιοτικά που έχουμε δει τη φετινή σεζόν, αλλά είχε εκπληκτικές ανατροπές και διακυμάνσεις, οι οποίες κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι τον τελευταίο πόντο.
Κι αν ο Ηρακλής έκανε το πρώτο βήμα, ο Φοίνικας όχι μόνο απέδειξε ότι είναι δίκαια στον τελικό, αλλά έδειξε ότι ανέβηκε στην Θεσσαλονίκη για να διεκδικήσει τον τίτλο.

Στο πρώτο σετ το ματς μέχρι το 11-12 έμοιαζε αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν και τον Ηρακλή να χάνει από νωρίς τον Ρολάντο Ντεσπέιν με πρόβλημα στο γόνατο (στη θέση του μπήκε ο Κολτσιάκης). Παρά την απώλεια αυτή ο Γηραιός προηγήθηκε 15-12 με τα σερβίς του Σμαραγδή, και κράτησε το +3 μέχρι το 16-13. Μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας όμως έτρεξε σερί 0-4, αφού ο Ηρακλής δεν τελείωνε τις επιθέσεις, προηγήθηκε 16-17 και στο 18-19 εκμεταλλεύτηκε τα συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή, ξέφυγε 18-23 και προηγήθηκε με 0-1 σετ.
Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο δεύτερο σετ, όπου το 9-7 έγινε 11-7 και στο 16-12 με νέο σερί 3-0, έστειλε τη διαφορά στο 19-12 και ισοφάρισε εύκολα σε 1-1, σε ένα σετ όπου ο Ντεσπέιν ξεκίνησε (αν και φαινόταν ότι πονούσε), έδωσε νωρίς τη θέση του στον Δημήτρη Εφραιμίδη και επέστρεψε λίγο πριν το φινάλε, για να ακολουθήσει ένα απίστευτο τρίτο σετ.

Ένα σετ το οποίο ήταν η αποθέωση του βόλεϊ (κι έδωσε γενικά το κάτι παραπάνω στον πρώτο τελικό), καθώς διήρκησε 49 λεπτά (!) και έληξε 44-42
Για να φτάσουμε βέβαια στο τέλος του σετ, έγιναν πάρα πολλά…
Με τον Ντεσπέιν ξανά στο βασικό σχήμα, ο Ηρακλής βρέθηκε να χάνει με 5-7 (μπλοκ Θάνου σε Ντεσπέιν), αλλά με άουτ του Λάππα προηγήθηκε 11-10 και σιγά, σιγά διεύρυνε τη διαφορά (16-12, 16-14, 18-14) με τον Φοίνικα να μειώνει σε 18-16. Εκεί είχαμε το κρεσέντο του Τακουρίδη ο οποίος με συνεχόμενα μπλοκ βοήθησε τον Ηρακλή να φτάσει στο 22-16. Το σετ έμοιαζε τελειωμένη υπόθεση στο 23-18, αλλά ο Τόμισλαβ Ντόκιτς είχε άλλη άποψη. Ο Σέρβος διαγώνιος πήγε στη γραμμή του σερβίς, εφερε πολά προβλήματα στην υποδοχή του Ηρακλή κι ο Φοίνικας (που είχε ήδη στην επτάδα τους Ντάνγκουμπιτς, Μπρίτσιτς), όχι απλά μείωσε τη διαφορά, αλλά με ένα εκπληκτικό σερί 0-6, προηγήθηκε με 23-24 και στην επόμενη φάση ο Ζένια Γκόρτσανιουκ μετά τη νέα κακή υποδοχή του Ηρακλή, μόνος του πάνω στο φιλέ πέταξε τη μπάλα άουτ (24-24). Το θρίλερ είχε μόλις αρχίσει… Ο Φοίνικας είχε 10 χαμένα σετ μπολ, ο Ηρακλής 8, αλλά στο 43-42 ο Νταβόρ Μπρίτσιτς κάρφωσε άουτ διαμορφώνοντας το 44-42, με τους φιλοξενούμενους πάντως να διαμαρτύρονται έντονα ότι υπήρξε επαφή με το μπλοκ.

«Η μπάλα βρήκε στο μπλοκ. Αυτή είναι η αλήθεια και δεν μπορώ να μην το πω…», είπε ο Αντρέι Κράβαρικ μετά το ματς, αλλά οι διαμαρτυρίες και η ένταση πάνω στο φιλέ είχαν ως αποτέλεσμα με την έναρξη του δ’ σετ Κράβαρικ, Κουρνέτας να δεχθούν από μια κίτρινη κάρτα…
Ο Ηρακλής να έχει καλύτερη ψυχολογία μετά την επικράτηση στο γ’ σετ, αλλά αυτή η εντύπωση διαλύθηκε όταν το 6-3 και 11-7, μετατράπηκε σε 12-11 με άσο του Μπρίτσιτς, ενώ με νέο άσου του Ντάνγκουμπιτς το σκορ πήγε στο 13-13… Από κει και μετά άρχισε η μάχη πόντο με πόντο, με τον Ηρακλή να είναι πάντα μπροστά στο σκορ και τη φάση του αγώνα να γίνεται στο 23-23. Από την επίθεση του Κώστα Χριστοφιδέλη, ο επόπτης έδειξε μέσα (η μπάλα ήταν άουτ όπως φάνηκε από την τηλεόραση), αλλά ο πρώτος διαιτητής έδειξε μπλοκ άουτ με τον Βασίλη Κουρνέτα (ο οποίος ήταν στο μπλοκ) να διαμαρτύρεται έντονα ότι δεν υπήρξε επαφή.

«Αν το λέει ο Βασίλης ότι δεν είχε επαφή στο μπλοκ, δεν έχω κανέναν λόγο να μην τον πιστέψω», είπε μετά το ματς ο Κώστας Χριστοφιδέλης, αλλά παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων η απόφαση δεν άλλαξε. Ο Γκόρτσανιουκ “έσπασε” το πρώτο ματς μπολ, ο Ντεσπέιν όμως έκανε το 25-24 κι ο Κώστας Χριστοφιδέλης μετά από εξαιρετική άμυνα του Στεφάνου τελείωσε τον πρώτο τελικό δίνοντας το προβάδισμα στον Ηρακλή.
Σήμερα στις 19.00 (Μίκρα, Novasports 3, Καραμπέτσος, Γεωργουλέας) οι δύο ομάδες θα βρεθούν ξανά αντιμέτωπες στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών

Τα σετ: 20-25, 25-17, 44-42, 26-24

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 23 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. – 62% άριστες), Ντεσπέιν 9 (9/16 επ., 43% υπ. – 33% άριστες), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 3, Σμαραγδής 13 (6/12 επ., 6 μπλοκ), Κράβαρικ 18 (17/32 επ.), Στεφάνου -λ (63% υπ. – 44% άριστες) / Τακουρίδης 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Μποζίδης , Κολτσιάκης 1, Εφραιμίδης 2, Τζιουμάκας 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ).

Φοίνικας (Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 13 (7/15 επ., 6 μπλοκ), Κουρνέτας 3, Θάνος 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 6 (6/18 επ., 62% υπ. – 44% άριστες), Ντόκιτς 22 (19/39 επ., 2 άσο1, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 15 (12/25 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. – 46% άριστες), Κουρούπης -λ 55% υπ. – 35% άριστες / Μπρίτσιτς 8 (7/14 επ., 1 άσο, 100% υπ. – 100% άριστες), Νικηφορίδης 1, Ντάνγκουμπιτς 7 (2/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Καραμπέτσος