Αγχώθηκε, αλλά τα κατάφερε ο Απόλλων (video)

Σε ένα ματς που ήλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του, ο Απόλλων είδε την Καβάλα να επιστρέφει από το -15, ωστόσο οι Πατρινοί αν και αγχώθηκαν πολύ, χάρη σε ένα καθοριστικό τρίποντο του Μέιερ, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 66-59.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Κώστα Μέξα, που έφτασε τις 8 νίκες, ήταν οι Γουντς με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ και Σάντλερ με 15 πόντους. Από την Καβάλα ξεχώρισε ο Γουίλιαμς που έκανε νταμπλ – νταμπλ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Οι Πατρινοί στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και κατάφεραν να ελέγχουν απόλυτα το ρυθμό. Με καλή άμυνα και μπροστάρηδες στην επίθεση τους Σάντλερ και Γουντς, η ομάδα του Κώστα Μέξα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (21-13), ενώ στη δεύτερη περίοδο διεύρυνε κι άλλο τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με +11 (38-27).

Η εικόνα του ματς άλλαξε στην επανάληψη. Η Καβάλα επέστρεψε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, την ώρα  που ο Απόλλων είχε χάσει τη συγκέντρωση που επέδειξε στο πρώτο μισό του αγώνα και σταδιακά «ροκάνιζε» τη διαφορά (49-41).

Η αντεπίθεση της ομάδας του Στιβ Γιατζόγλου συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και πέντε λεπτά πριν το φινάλε κατάφερε να προσπεράσει (52-55) και να βάλει… φωτιά στο ματς. Ο Απόλλων απάντησε με σερί 5-0 και μπήκε ξανά σε θέση οδηγού (57-52). Το θρίλερ συνεχίστηκε στην Πάτρα, μέχρι τη στιγμή που ο Μέιερ ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς (63-59) για την ομάδα του, με τον Βεργίνη να διαμορφώνει το τελικό 66-59.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-27, 49-41, 66-59.

Απόλλων Πατρών (Κώστας Μέξας): Αργυρόπουλος 2, Πάλμλαντ 8 (1), Μέιερ 8 (2), Σάντλερ 15 (1), Γουντς 10 (13 ριμπ.), Άντερσον 4, Βεργίνης 6 (1), Τζαουάρα 5 (1), Κουζέλογλου, Λαμπρόπουλος 8.

Καβάλα (Στιβ Γιατζόγλου): Λέιζερ 12 (1), Ουίλιαμς 20 (11 ριμπ.), ΜακΚι 8 (2), Γιαννακίδης, Κρομά 9, Σταμπουλής 2, Κοστόφ 8 (4/11 σουτ, 13 ριμπ.), Γκέλιος, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζής.