Άρης για τελικό, 3-1 την Θήρα

Μία νίκη μακριά από την μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας του στο γυναικείο βόλεϊ βρίσκεται ο Άρης.

Η ομάδα του Τσαιρέλη μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στην κανονική περίοδο από τον ΑΟ Θήρας πήρε ρεβάνς στον πρώτο αγώνα στα ημιτελικά. Νίκησε με 3-1 σετ (25-20, 23-25, 25-15, 25-20) στο κλειστό της Πυλαία, έκανε το 1-0 και πλέον στις 11 Απριλίου στη Σαντορίνη αν νικήσει θα προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του πρωταθλήματος. Σε περίπτωση νίκης του ΑΟ Θήρας η σειρά θα πάει σε τρίτο ματς και πάλι στην Πυλαία. Από 18 πόντους είχαν για τον Άρη Αλεξάκου και Σιμόν, με την Χουντιμά να προσθέτει 15. Πολύ καλό παιχνίδι και από την Γκλιγκόροβιτς που μοίρασε ιδανικά το παιχνίδι της ομάδας της. Ο ΑΟ Θήρας, αν και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, υπέπεσε σε πολλά λάθη (25 συνολικά) και γνώρισε την ήττα, παρά τους 19 πόντους της Μέρκοβα.

Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 11 άσσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 6 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 18 (15/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 7 (1/1 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Καραφουλίδου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πήττα 11 (6/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σιμόν 18 (15/42 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουντιμά 15 (12/28 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 79% υπ.) / Χίτζιου (λ, 57% υπ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 50% υπ.), Πότοκαρ 11 (10/34 επ., 1 άσσος, 52% υπ.), Μέρκοβα 19 (17/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσοχατζή 1 (1/3 επ.), Μεταξά 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (1/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 48% υπ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Κοσμίδου, Καλανταρίδου 9 (7/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ.).